Kusursuz cilt için 7 sır cilt bakım maskeleri

0
235

KUSURSUZ CİLT İÇİN 7 SIR 

1- Cildinizi 4-2-4 yöntemiyle yıkayın. Cildinize 4 dakika nemlendirici yağ uygulayın , daha sonra cildinizi 2 dakika boyunca temizleme jeliyle ovun. Bu işlemlerden sonra 4 dakika boyunca soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

2- Temizleme süngeri kullanın. Cildinizi temizlemek için, temizleme süngeri kullanabilirsiniz. Bu süngerlerden konjac’tan üretilenleri seçmelisiniz. Kullanmadan önce temizleme süngerini ılık suyla ıslatın, birkaç dakika bekleyin ki sünger yumuşasın. Dairesel hareketlerle cildinizi temizleme süngeri ile temizleyin.

3- Cildiniz için özel serumlar ve bakım yağları kullanın. İlk olarak, hafif kıvamlı ürünler kullanın, sonrasında ürün yapısı olarak daha yoğun ürünlere geçin, son olarak ise yoğun yapıda kremler ve serumlar kullanın.

Bu yolla cildiniz bu ürünleri maksimum oranda emecektir.

4- Cildinizi ultraviyole ışınlarından yıl boyu koruyun. Gözlüklerinizi ve şemsiyenizi yanınızdan ayırmayın. Kapalı havalarda hatta kışın bile cildimiz ultraviyole ışınlarından etkilenir.

Bu nedenle yaz-kış hergün güneş kremi kullanmalısınız.

5- Pirinç suyuyla cildinizi güzelleştirin.Yüzyıllardır pirinç suyu cilt ve saç güzelliğinde kullanıldı.

Cildinizi düzenli olarak pirinç suyuyla yıkamak, onu yumuşatacaktır ve renk dengesini ayarlayacaktır.

Pirinç suyu ayrıca şampuandan sonra saçlara uygulanırsa daha yumuşak saçlara sahip olabilirsiniz.

6- Kozmetik ürünlerinize nane ve yeşil çay ekleyin. Nane ve yeşil çay, cilt bakımı açısından önemli maddelerdir. Bu maddeler, birçok maske ve kremlerin içeriğinde hali hazırda bulunmaktadır.

Nane ve yeşil çay eklediğiniz ürünlerin düzenli kullanımı cildinizin sağlıkla parlamasını sağlar.

7- Doğal yağ kullanın. Doğal yağları sadece yüzünüze değil, ellerinize ve vücudunuzun geri kalan bölgelerine de uygulayın. Organik Hindistan cevizi yağı, avokado yağı ve sızma zeytinyağı….

Bu yağları vücudunuzla birlikte ihtiyaç duyduğunuz bölgelere uygulayın. Hindistan cevizi yağı cildinizi beslerken, zeytinyağı güneşlenmeye gerek kalmadan bronzlaşmayı sağlar.

CİLT TİPİNE GÖRE EVDE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ KOLAY YÜZ MASKELERİ

KURU CİLT TİPİ

Kuru ciltler için hazırlanacak yüz maskeleri yüzü ölü hücrelerden temizlerken kızarıklığa yol açmayacak ürünlerden hazırlanmalı. Çünkü kuru ciltler yağlı ciltlere oranla daha hassas bir yapıya sahiptir.

3-4 kaşık zeytinyağını 3 çay kaşığı bal ve 1 yumurta sarısı ile iyice karıştırarak yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Maskeyi çıkarmak için ılık veya soğuk su kullanabilirsiniz.

1 çorba kaşığı soyulmuş avokadoyu, yarım yemek kaşığı bal ve 2-3 tane toz haline gelinceye kadar ezilmiş bademle iyice karıştırın. Yüzünüze eşit miktarda dağıtarak sürdükten sonra 20-25 dakika bekletin. Bu maskeyi cildinizin Ph değerini dengelemek için elma sirkeli durulama suyuyla çıkartabilirsiniz.

YAĞLI CİLT TİPİ

Siyah nokta ve sivilce oluşumuna yatkın yağlı cilt tipi için evde hazırlayacağınız maskeler fazla yağı almaya yönelik olmalıdır. Bunun için hem C vitamini bakımından zengin hem de yağı alan limon, greyfurt veya portakaldan yararlanabilirsiniz. Bu meyvelerin herhangi birinden taze olarak sıkacağınız 2 yemek kaşığı suyu 2 yumurta akıyla iyice karıştırın. Yıkadığınız yüzünüze sürdükten sonra 10-15 dakika bekletin ve ılık suyla yüzünüzü durulayın. Aynı etkiyi 5-6 tane ezilmiş çilekle hazırlayacağınız kolay yüz maskesiyle de yakalayabilirsiniz.

NORMAL CİLT TİPİ

Normal cilt tipi için evde hazırlanan maskeler cilt gözeneklerinin temizlenmesine ve cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı elma suyu ve 1 adet yumurta akını iyice karıştırın ve yüzünüze eşit miktarda sürüp 10 dakika bekletin. Maskeyi temizlemek için soğuk su kullanabilirsiniz. Elma suyu yüzünüzü ölü hücrelerden temizlerken yumurta akı gözenekleri sıkılaştırır ve zeytinyağı cildinizi nemlendirir.

KARMA CİLT TİPİ

Kuru ve yağlı bölgelerden oluşan karma cilt tipi için kullanılan maskeler yağlı bölgelerdeki fazla yağı alırken kuru bölgeleri daha fazla kurutmamalıdır. Bu cilt tipi için kullanılabilecek yüz maskesini 3-4 yemek kaşığı toz haline getirilmiş yulaf ezmesi ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile hazırlayabilirsiniz. İkisini karıştırdıktan sonra yüzünüze sürüp 10 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.

YAŞLANMA ETKİLERİNE KARŞI

Küçük kırışıklıkları azaltmak ve cildi kırışıklıklara karşı daha dayanıklı hale getirmek için yine kolay maskeler kullanabilirsiniz. Bunun için hazırlayabileceğiniz en kolay maske muz maskesi.

1 adet muzu kaşıkla kasede püre kıvamına gelinceye kadar iyice ezin. Göz kenarlarına ve ağız kenarlarında oluşan kırışıklıklara sürdükten sonra 15-20 dakika bekletin. Maskeyi ılık suyla temizleyin ve maske çıktıktan sonra gözeneklerin kapanması için soğuk suyla yüzünüzü tekrar yıkayın.

YAĞLI CİLTLER İÇİN YUMURTA MASKESİ

1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı bal,1 çorba kaşığı zeytinyağı,1 çay kaşığı limon ve yarım su bardağı yulaf ezmesi. Yulaf ezmesi dışında kalan malzemeleri bir kase içinde iyice karıştırın. Daha sonra karışıma yulaf ezmesini ekleyin ve tekrar karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürüp 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulayın ve ardından nemlendirici sürün.

KURU CİLTLER İÇİN MUZ MASKESİ

Cildinizi kolayca nemlendirmek için en iyi maskelerden biri muz maskesidir. 1 adet orta boy muzu kaşıkla iyice ezin.2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyip iyice karıştırın. Tüm yüzünüze, boynunuzda dahil olmak üzere sürün ve 15 dakika bekletin. Maskeyi soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

CİLT YENİLEYEN SALATALIK MASKESİ

Kabuğunu soyduğunuz 1 adet orta boy salatalığı blendera atın. Daha sonra salatalığı bir su bardağı yağsız yoğurt ve yarım su bardağı yulaf ezmesi ile karıştırın. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra 30 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.

DOĞAL PARLAKLIK İÇİN YOĞURT MASKESİ

1 çorba kaşığı sütü 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırın ve üzerine 2 yemek kaşığı taze portakal suyu ekleyin. Karışımı yüzünüze sürün ve 40 dakika bekletin. Maskeyi çıkardıktan sonra yüzünüze birkaç kez soğuk su vurun. Havluyla kuruladıktan sonra nemlendirici sürün.

ORTA YAŞ ÜZERİ İÇİN BAKIM MASKESİ

8 adet üzümü çatalla ezin .Üzüm kabuklarını ve suyunu 1 yemek kaşığı taze portakal suyu, 1 yemek kaşığı elma suyu ile karıştırdıktan sonra bir parça pamukla yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika bekletip suyla durulayabilirsiniz.

CİLT TİPİNE GÖRE YÜZ MASKESİ NASIL SEÇİLİR

Yüz maskesi, cilt bakımı için çok faydalı olabilir. Ama doğru yüz maskesini seçmek biraz  zor bir iştir. Çünkü bazı maskeler, içlerinde bulunan kimyasallar nedeniyle alerjik reaksiyona sebep olabilir. Evdeki malzemelerle hemen bir yüz maskesi yaparak kendinize hızlı ve basit bir güzellik tedavisi uygulayabilirsiniz. Çünkü bu malzemeler doğaldır ve cildinize tam olarak ne uyguladığınızı bilirsiniz.

EVDEKİ MALZEMELERLE DOĞAL YÜZ MASKESİ

KURU CİLT İÇİN

50-60 gram taze avokado, 30 gram portakal suyu,1 çay kaşığı bal,1 çay kaşığı pekmez ve 5 damla papatya yağını iyice karıştırın. Bunları elle karıştırmak için büyük bir kap kullanabilirsiniz.

Eğer karışım çok kalınsa 30 gram daha portakal suyu ekleyebilirsiniz. Karışımı parmaklarınızla bütün yüzünüze ve boynunuza sürün ve 30 dakika yada daha fazla bekletin.

Maskeyi temizlemek için ılık bir bez kullanmanız daha iyi olur. Çünkü bu, ciltte peeling etkisi yaratır ve temizlemeye yardımcı olur. Artık cildiniz nemlendirilmiş ve sağlıklı olduğunu görebilirsiniz.

HASSAS CİLT İÇİN

En iyi yüz maskesi ev yapımı bal maskesidir. Az miktarda balı ısıtın. Balın ılık olması için elinizle düzenli olarak kontrol edin. Sıcak olmamalıdır. Bal normal bir sıcaklığa geldiğinde, bunu bütün yüzünüze hafifçe sürün. Maskeyi 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü önce ılık, sonra soğuk suyla iyice yıkayın. Bu ev yapımı maskeyi uyguladıktan sonra kendinizi gençleşmiş hissedeceksiniz ve yüzünüz sağlıklı görünecek.

YAĞLI CİLT İÇİN

Yüz maskeleri bir sorun olabilir. Ancak ev yapımı bir yumurta akı maskesi uygulayabilirsiniz. Çünkü bu, yağlı ciltte çok işe yarar. 1 yumurta akını bir kapta iyice karışana kadar çırpın.6 damla hamamelis ve 6 damla limon suyu ekleyin. Bu karışımı yüzünüze nazikçe sürün, ama gözlerinize gelmemesine dikkat edin.15 dakika sonra ılık suyla durulayın.

GÜNEŞTE YANMIŞ HASSAS CİLTLER İÇİN

Tereyağı maskesini deneyin. 1 çorba kaşığı tuzsuz ve yumuşatılmış tereyağı ile püre haline getirilmiş çileği karıştırın. Normal ve kuru cil için bu karışıma, kevgirden geçirilmiş bir dilim salatalık; yağlı cilt için 1 çorba kaşığı limon suyu ekleyin. Çok kuru ciltler içinse 1 yumurta sarısı ekleyin.

Daha sonra, bir kapta tereyağını çırpın, cilt türüne uygun malzemeyi ekleyin ve hepsini karıştırın. Bu maskeyi bütün yüzünüze sürün. 10-15 dakika sonra ıslak, ılık bir havluyla yüzünüzü temizleyin. Tereyağı mükemmel bir A vitamini kaynağı olduğu için bu maske güneş yanıklarınız yada hasar görmüş cildiniz için gerçekten faydalı olacaktır.

Bu yüz maskelerinden birini uygulayarak, cilt tipinizin neye ihtiyacı olduğunu kesinlikle anlayacaksınız.

SİVİLCE KARŞITI ÇİLEK MASKESİ

3 adet çilek

1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Çilekleri çatalla püre haline getirin ve limon suyunu da ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız karışımı 10 dk dolapta bekletip yüzünüze sürün. Sürerken hafiften baskı yaparak iyice yedirmeniz gerekmektedir.

 

 

Kaydol: Kayıtlar (Atom)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here