Anne Baba ve Çocuklar!..

Haziran 25, 2019

 

Çocukların gelişimi için anne babalara nasıl bir görev düşmektedir? Henüz hayata yeni başlayan çocuklar durmadan gelişme ve ilerleme potansiyeli kapsarlar. Çocukluk çağlarının doğru yönlendirmelerle şekillendirilmesi, çocuğun ilerideki yaşamında daha sağlam adımlar atmasına, bedenine ve zihnine güvenen, hem kendine hem de topluma maksimum seviyede fayda sağlayan bir birey olmasına katkıda bulunacaktır.

Çocuklarda geliştirilmesi gereken alanlardan ilki yaratıcılık, ikinciyse sosyal kapasitedir.Araştırması yapılan son yıllarda insanların hayattaki başarılarının altında zekadan çok duygusal ve sosyal becerilerinin yattığının tespit edildi. Duygusal ve sosyal becerileri gelişmiş olan insanların hayatta daha mutlu, üretken dolayısıyla daha da başarılı oldukları görülmüştür. Duygularını kontrol edemeyen insanların ise mevcut yeteneklerini ketleyen bir içsel çöküntü içinde oldukları düşünülmüştür.

Fizik Sağlığı (Fiziksel Bütünlük)

Bedenimiz tüm kas yapısıyla, BEYİN ilkel olmak üzere, kullandıkça kapasitesini ve işlerliğini artıran bir mekanizmadır. Ve bu beden… Biz var oldukça mecburen bizim yanımızda olacaktır. O sebeple onu küçük yaşta korumayı ve performansını artırmayı ve kullanmayı kendimize hobi edinmeliyiz. Bunun için spor  bilinci ilkel yaşlarda verilmeli ve sporu sadece başarı elde etmek amacıyla değil, sürecin önemli olduğu, sahip olduklarımızın sınırlılıklarını ve kapasitesini bildiğimiz ve geliştirdiğimiz bir eğitimin parçası gibi görmeliyiz.

Estetik Görüş Açısı ( Ruhsal Bütünlük)

Sanat ilk çağlardan beri en temel isteklerimizi ve güdülerimizi anlatma aracı olarak kullanılmaktadır. Bir resme bakarken detayda gördüğümüz bir renk her bir birey için farklı hikayelerin başlangıcı ya da ortası olabilmekte. Bir müzik notasında hissettiğimiz duygu paha biçilmez bir yola açılan bir kapı olabilir. Bir heykeldeki anlatım, hayal gücümüzün onda gördüğüdür. Çocuğumuzun sanatsal bakış açısını artırdığımızda ona bir adım sonrasını hayal etme imkanı sunarız. Bu şekilde çocuklarımız iyiyi ve güzeli öğrenilen değil üretilen bir olgu olarak görür ve yaratıcılıklarını yaşamın her kapsamında rahatça kullanabilirler. Sanattan kazanılan estetik, bir matematik sorusundaki estetiğe, bir spor branşındaki estetik harekete de dönüşecektir.

Bir yorum yaz

Yorumunuzu yazın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşmaya Başla
Hızlı Görüşme Başlat
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?