Apraksi Çeşitleri Nelerdir?

Ekim 10, 2020

Apraksi çeşitlerinin her biri beynin farklı kısımlarındaki hasar ile ilişkilidir.

İdeomotor Apraksi
Belli bir hareketi yapmak için sözlü bir talimatın yerine getirilememesi fakat aynı hareketin bilinçsizce farklı bir zamanda yapılabilmesidir. Oral apraksi, sözel olmayan hareketlerde istemli kontrol sağlamada zorluk çekmedir. İstemli hareket, normalde yapılabilen bir şeyin bilinçli olarak istendiği zaman yapılamamasıdır.

İdeasyonal Apraksi
Hastadan bir sigara paketinden sigara çıkarıp yakması istendiğinde hasta, bunları doğru yapabilse bile sıralamada yanlışlık yapar.

Konstrüksiyonel Apraksi
Örneğin hasta bir çiçek resmi ya da bir Türkiye haritası çizemez veya tahta parçaları yan yana getirip istenen şekli yapamaz. Yapısal aprakside hasta, basit konfigürasyonları kuramaz ya da çizemez.

Duyusal Apraksi
Burada kişi, ne işe yaradığını tanıma becerisini kaybettiğinden bir objeyi kullanamaz.

Giyinme Apraksisi
Hasta ceketini veya pantolonunu giymeyi başaramaz, elinde evirip çevirir.

Limb Apraksi
Genellikle uzuvlardan el ile ilgilidir.

Konuşma Apraksisi
Dispraksi olarak da bilinir. Hasta, söylemek istediklerini söylemekte zorluk çeker. Konuşma apraksisinin her türünde, hastalarda farklı konuşma özellikleri ve belirtileri gözlenmekle birlikte en belirgin özellik sözcükleri oluşturan sesleri ve heceleri doğru dizinine koyarak sesletebilme zorluğu olarak karşımıza çıkar. Uzun ve karmaşık sözcükler kısa ve basit sözcüklere göre sesletim açısından daha zordur ve konuşma apraksisi olan kişiler, konuşurken tutarsız sesletim hataları yapar. İki önemli türü vardır:

Edinilmiş Konuşma Apraksisi
Her yaştaki insanı etkileyebilir fakat yetişkinlerde daha sık görülür.
Gelişimsel Konuşma Apraksisi
Genellikle çocuklarda oluşur. Daha çok erkek çocuklarda görülür. Gelişimsel apraksinin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Şunları içerir:
* Konuşma sorunları
* Zayıf sözcük dağarcığı
* Yanlış gramer
* Okuma-yazma, matematik, uyum, motor beceri sorunları
* Çiğneme gibi dil sorunları

Bu konuda en önemli eğitim özel eğitimdir. Eğer sizin çocuğunuzda da böyle sorunlar varsa bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz
Küçük Yaştaki Çocuklarda Gelişim Eksikliğini Erken Dönemde Farketmek Hastalıklarla Mücadele Açısından Önemli Bir EtkendirAtipik Otizm

Yorumunu bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir