Çocuğunuzun yeteneklerini keşfedin!

Mart 13, 2019

Onu Tanıyın ve Yeteneklerini Keşfedin !

Her anne ve baba çocuğunun birçok alanda yetenekli olmasını diler ve ister. Ama her çocuğun yeteneği, ilgisi ve yönelimi farklıdır. Ve sizin zorlamanızla herhangi bir şeyi asla yapamaz veya yeteneği haline dönüştüremez.

Birçok anne baba çocuğunun okul başarısını her şeyin üzerinde tutmaya başladı. Okul başarısı ve okulla ilgili konular nedeniyle anne babalar çocuklarıyla olan iletişimlerine ve duygusal bağa zarar veriyorlar. Çocuklarıyla iletişimleri de okul odaklı oluyor.

Örnek  “ödevini yaptın mı, ders çalış, iyi not al, okulda ne yaptın, derse katıldın mı?” gibi cümlelerle sohbete başlıyorlar. Aslında çocuklarıyla sohbet etmiyor sürekli olarak çocuklarına okul sorumluluklarını hatırlatıyorlar.

Oysa her çocuk ders çalışmayı, masaya oturmayı yazı yazmayı sevmez ve ödev yapmak ilgisini çekmeyebilir. Çocuk dersi dinleyerek anlıyordur ve fazla çalışmasına ihtiyacı yoktur.  Çocuğun akademik becerisi düşük olabilir ama başka alanlarda yetenekleri ve becerileri olabilir. Fakat anne baba olarak sadece akademik başarıya odaklanınca çocuğumuzun diğer yeteneklerini görme şansını kaybediyoruz.

Ünlü Amerikalı Psikolog Howard Gardner çoklu zeka kuramıyla çocukların sadece akademik zekasının olmadığını birçok zeka alanın olduğunu vurguluyor.

Bunları şu şekilde sıralıyor:

• Uzamsal
• Sözel
• Mantıksal-Matematiksel
• Kinestetik
• Müziksel
• İçsel
• Sosyal
• Doğasal
• Varoluşsal
Bu zeka çeşitlerinin yanı sıra, Gardner Ahlâk zekâsı’nın da 10. boyut olmaya değer olduğunu belirtmektedir.
Görüldüğü gibi çocukların birçok zeka alanı var ve bunların sadece okul ortamında fark edilmesi mümkün değil. Örneğin okulda ders sırasında kinestetik zeka fark edilemez çünkü çocukların derste hareket etmesi değil aksine sessizce dersi dinlemesi bekleniyor.  Bu durumda kinestetik şekilde öğrenme yeteneğine sahip bir çocuğun derslerinde başarısız olması sürpriz olmayacaktır.
Kısacası çocuğu sadece akademik becerilerine ve okul başarısına göre değerlendirmek, diyaloglarımızın okulla ilgili konular başlaması çocuğu etiketlememize neden olur. Eğer çocuk akademik alanda başarılı bir çocuk değilse bir süre sonra çocuk kendini sanki tamamen beceriksiz, yetersiz gibi algılamaya başlar.
Çocuğun tüm hayatı okul ve akademik becerilerden oluşmaz.  Okulda başarısız olan bir çocuk başka alanlarda özel yeteneklere sahip olabilir. Önemli olan çocuğu okul başarısına göre değerlendirerek etiketlememek ve başka yeteneklerini keşfederek başka alanlardaki başarılarını ön plana çıkarmak ve öz güveni artırmak.
Yeteneklerini Keşfedin Geleceğine Yön Verin.

 

Bir yorum yaz

Yorumunuzu yazın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşmaya Başla
Hızlı Görüşme Başlat
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?