Çocukların Alışkanlık İle İlgili Problemleri

Şubat 02, 2018

Tikler: Beden kaslarının istek dışı ve belli aralıklar ile ortaya çıkan kasılmaları “tik” olarak tanımlanmaktadır. İnsanlarda en fazla görülen tikler göz kırpma, kaş kaldırma ve burun kıvırma şeklinde görülmektedir. Tiklerin büyük bir çoğunluğu geçicidir. Çocuktaki tikleri yenebilmek için; öncelikle çocuğa karşı anlayışlı ve sabırlı olmak gerekmektedir, çocuğu sıkça uyarmak, ayıplamak veya kızmak tiklerin daha fazla artmasına neden olur.

Parmak Emme: Çocuklar anne karnından başlayarak yaklaşık dört yaşına kadar parmak emme davranışını göstermektedirler. Fakat dört yaşından itibaren çocuğun halen parmak emmeye devam etmesi davranış bozukluğu olarak kabul edilmektedir. Çocuktaki parmak emme davranışını yenebilmek için; öncelikle bu davranışa neden olan sebepleri araştırmak gerekmektedir. Bu durumu fark eden ebeveynler çocuğun dikkatini başka bir tarafa çekerek davranışın sonlanmasını sağlamalıdır. Ayrıca çocuk ile bu konu konuşulmalı, çocuk suçlanmamalı, alay edilmemeli ve bu davranışın zararlı olduğu anlatılmalıdır.

Tırnak Yeme: Tırnak veya tırnak etini diş ile koparma davranışı “tırnak yeme” olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda genellikle beş yaşından itibaren görülmeye başlamaktadır. Bu davranış çocukların bazı sağlık sorunları ve psikolojik sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Çocuğun tırnak yeme alışkanlığına sahip olmasının nedeni aile içi sorunlar olması, kendini yalnız hissetmesi, yaşadığı başarısızlıklar gibi sorunlar yaşaması sonucu ortaya çıkan bir davranış bozukluğudur. Çocuktaki tırnak yeme alışkanlığını yenebilmek için; öncelikle bu durumun nedenleri araştırılmalıdır, çocuğun bu davranışı sergilerken dikkati başka yöne çekilmeye çalışılmalıdır, bu alışkanlığın hoş bir davranış olmadığı çocuğa samimi bir dil anlatılmalıdır.

Yalancılık: Doğru olmayan bir şeyin başkalarını kandırmak için söylenmesi durumu “yalancılık” olarak tanımlanmaktadır. Okul öncesi dönemdeki çocuklar gerçek ve hayali birbirinden ayırt edemediklerinden dolayı bu yaşlarda söylenen yalanlar davranış bozukluğu olarak düşünülmemektedir. Çocuktaki yalancılık alışkanlığını yenebilmek için; böyle bir durumda anne ve baba çocuğa bunu doğrudan söylemelidir çünkü çocuğun itiraf etmesi için zorlamak yeni yalanlar söylemesine neden olmaktadır. Ayrıca çocuğa bu durumda korkutarak ve eleştirerek yaklaşılmamalıdır.

Altını Islatma: Çocuklarda beş yaşından sonra istemsiz veya farkında olarak yatağa veya giysilerine idrar kaçırması “altına ıslatma” olarak tanımlanmaktadır. Altına ıslatma davranışı genetik, fizyolojik ve psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Çocuğun altını ıslatması mikrop ve bakterilerin çoğalmasına bu durumda da idrar yollarının iltihaplanmasına neden olmaktadır. Çocuktaki altına ıslatma alışkanlığını yenebilmek için; çocuğa karşı anlayışlı davranılması, herhangi bir ceza verilmemesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki bu durumun tedavisi bulunmaktadır.

Bir yorum yaz

Yorumunuzu yazın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşmaya Başla
Hızlı Görüşme Başlat
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?