Çocuklarınıza Asla Böyle Davranmayın!

Haziran 27, 2019

Ebeveyn ve çocuk bağıntısı, gelişim ve gelecek arasındaki en önemli etkenlerden birisidir .Çocuk yetiştirirken nelerden kaçınmalısınız?

Çocuklar, kendilerini yetiştiren ebeveynleriyle aralarındaki ilişki düzeyini belirleyen bağlanma biçimleri, erişkinlikteki bazı sosyal ve psikolojik sorunların nedenleri arasında yer alabilmektedir. Çocuk ile ebeveynleri arasındaki çift taraflı olabilen güvenli, kayıtsız, saplantılı ve korkulu bağlanma şekilleri; eş ve meslek seçiminden sağlıklı iletişime, evlilikten sosyal hayata kadar erişkinlerin yaşamına yön vermektedir.

Bebeklik ve çocukluk dönemindeki ebeveynlerle kurulan bağa ‘bağlanma’ adı verilmektedir. Doğumdan sonra bebekler, güven duygusunu devam ettirme ihtiyacıyla önce annesine daha sonra da ihtiyaçlarını karşılayan kişiye bağlanma eğilimindedirler. Ağlama, emme ve gülümseme bebeğin temel bağlanma davranışları bulunmaktadır. Bağlanılan kişiye yakınlığı sağlayan ve yakınlığı sürdürmeye yardımcı olan her türlü davranış şekli bağlanmayı ifade eder. Bebeklik döneminden itibaren bakım verenin bebeğin ihtiyaçlarını karşılaması bağlanmanın temelini oluşturur. Diğer yandan, çocukluk ve bebeklikteki bağlanma biçimlerinin etkilerinin erişkinlikte de devam ettiği saptanmış.

Ebeveynlerine güvenli bağlanan ve ilişkisi üst düzeyde olan çocukların ergin dönemine kadar güvenli bağlanma yeteneklerinin üst düzeyde olduğu belirtilmektedir. Baskıcı ebeveynlerin çocukları ise korkulu bağlanma biçiminin yüksek olduğu, aşırı öz güvenli yetiştirilen çocuklarda da kayıtsız bağlanma biçiminin geliştiği pek çok çalışmada tespit edilmiş, çocukların gelişim dönemlerinde anne ve babayla belirli bir dengenin sağlanması gereklidir.Çünkü: çocukluk dönemindeki ebeveynlere bağlanmanın biçimi ergenlik döneminde gençlerin hayatlarına yön vermekle birlikte, eş seçimleri, evlilikleri, meslek seçimleri ve sosyal hayatları bağlanmanın biçimine göre yönlendirmektedir. En etkili ve normal olan bağlanma türü hem çocukluk hem ergin dönemi için güvenli bir şekilde yaklaşmaktır.

Bir yorum yaz

Yorumunuzu yazın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşmaya Başla
Hızlı Görüşme Başlat
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?