Dil ve Konuşma Bozukluğu Eğitimi

Şubat 02, 2018

Günlük hayatta diğer insanlarla sağlıklı bir iletişim kurmak için konuşma oldukça önemlidir. Konuşma bozukluğu yaşayan çocuklar akranları ile uyum problemi yaşamaktadırlar. Ayrıca bu çocuklar, konuşma güçlüklerinden dolayı eğitim hayatlarında sorunlar ile karşılaşmaktadırlar. Dil ve konuşma bozukluklarını düzeltme çalışmaları bulunmaktadır. Bu çalışmalar şu şekildedir;

1- Nedenleri ortaya çıkarmak: Çocukta dil ve konuşma bozukluğunun giderilebilmesi için ilk yapılması gereken, bu durumun nereden kaynaklandığını bulmak gerekmektedir. Bu durum örneğin işitme engeline, yapısal bir bozukluğa veya başka nedenlere bağlı olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus doğru tanı koymak ve buna yönelik tedavi uygulamaktır.

2- Çocuğun probleminin farkına vardırılması: Bu şekilde bir yaklaşım ile çocuk, alacağı eğitimlere daha istekli olarak katılacaktır.

3- Dil ve kas çalışması: Çocuğun yanlış ses çıkarması çene, ağız, dudak ve dil gibi kasların olması gerektiği kadar çalışmaması durumunda meydana gelmektedir. Şu şekilde çalışmalar çocuğa yapılabilir;

  • Mum söndürme, pervane döndürme gibi üfleme çalışmaları yapılabilir.
  • Dudak çalışması yapılabilir.
  • Dil yuvarlama çalışması yapılabilir.
  • Dişleri birbirine vurma çalışması yapılabilir.
  • Sakız çiğneme çalışması yapılabilir.

Bu şekilde yapılacak olan çalışmalar çocukta dil, dudak ve ağız kaslarının gelişmesini sağlamaktadır.

4- Yanlış sesin düzeltilmesi: En son yapılması gereken ise çocuğa yanlış çıkardığı sesin doğrusunu dinleterek aslında sesin nasıl söylenmesi gerektiğini öğrenilmesinin sağlanmasıdır. Ardından çocuk ile sesin çalışılması yapılır örneğin ayna karşısına geçerek ses çıkarılmaya çalışılır. Bu aşamalarda ilerleme olduktan sonra hece ve kelime çalışması, atasözleri ve deyimler gibi daha karışık kelimeler ile çalışılmaya devam edilir.

Bir yorum yaz

Yorumunuzu yazın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşmaya Başla
Hızlı Görüşme Başlat
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?