Disleksi Nedir?

Şubat 02, 2018

Disleksinin sözcük anlamı “öğrenme bozukluğu”dur. Öğrenme bozukluğunun son yıllarda en çok kabul gören tanımı 1988 yılında ABD Ulusal Öğrenme Bozukluğu Birleşik Komitesi (NJCLD) tarafından yapılmıştır. Bu tanıma göre, “Öğrenme bozukluğu genel bir terimdir ve dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren heterojen bir bozukluk grubudur”.Öğrenme bozukluğu adı verilen bu sorunu yaşayan çocuklar konuşma,  okuma, yazma ve matematikte zorluklar yaşayabilirler.

Disleksili çocukların eğitim hayatına yeni başladıklarında okuyamama ve yazamama sorunu yaşarlar. Bu özel çocukların bu tür sorunları yaşamaları onların zekâ düzeylerinin düşük olduğu anlamına gelmez. Sadece okuldaki derslerinde başarısız olurlar fakat oldukça zeki çocuklardır. Ayrıca, Disleksi bir hastalık değildir.

Disleksili çocuklar okumaya başlama aşamasında fark edilebiliyor. Bu bozukluğu taşıyan çocukların aynı yaş düzeyindeki çocuklara kıyasla okuma düzeyleri daha düşüktür. Bunu daha iyi ifade etmek gerekirse;  çocuğun kendi sınıfı düzeyinde okuma becerisine sahip olması gerekirken, okuma düzeyinin birkaç yıl daha geri de olmasıdır.

Samuel T Orton, disleksi üzerinde ilk çalışan nörologlardan biridir ve 1920’lerde disleksinin sık karşılaşılan özeliklerini şu şekilde belirlemiştir:

  • Yazılı kelimeleri öğrenme ve hatırlamada zorluk.
  • b ve d, p ve q harflerini, 6 e 9 gibi sayıları ters algılama; kelimelerdeki harfleri ya da sayıları karışık algılama, ne’yi en; 3’ü E; 12’yi 21 olarak algılamak gibi.
  • Bir şeyleri okurken kelimeleri atlamak.
  • Hecelerin seslerini karıştırmak ya da sessiz harflerin yerini değiştirmek, sıklıkla yazım hatası yapmak.
  • Yazı yazma da zorluk.
  • Gecikmiş ya da yetersiz konuşma.
  • Konuşurken anlama en uygun kelimeyi seçmede zorluk.
  • Yön (yukarı, aşağı gibi) ve zaman (önce, sonra, dün, yarın gibi) kavramları karıştırma
  • Ellerini kullanma da hantallık ve becerisizlik ya da okunamayan el yazısı.

Disleksili çocuklarda bu sorunların bir veya birkaçı bulunmaktadır. Bu sorunların bir tanesinin bile çocukta bulunması, çocuğa bir uzman tarafından özel eğitim gereksinimi duymasına yeterlidir.
Bir yorum yaz

Yorumunuzu yazın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşmaya Başla
Hızlı Görüşme Başlat
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?