Disleksi - Özgül Öğrenme Güçlüğü

 •  

  Disleksi nedir? Disleksili çocukların eğitim hayatına yeni başladıklarında okuyamama ve yazamama sorunu yaşarlar. Bu özel çocukların bu tür sorunları yaşamaları onların zekâ düzeylerinin düşük olduğu anlamına gelmez. Sadece okuldaki derslerinde başarısız olurlar fakat oldukça zeki çocuklardır. Ayrıca, Disleksi bir hastalık değildir.

  Disleksili çocuklar okumaya başlama aşamasında fark edilebiliyor. Bu bozukluğu taşıyan çocukların aynı yaş düzeyindeki çocuklara kıyasla okuma düzeyleri daha düşüktür. Bunu daha iyi ifade etmek gerekirse; çocuğun kendi sınıfı düzeyinde okuma becerisine sahip olması gerekirken, okuma düzeyinin birkaç yıl daha geri de olmasıdır.

  Samuel T Orton, disleksi üzerinde ilk çalışan nörologlardan biridir ve 1920’lerde disleksinin sık karşılaşılan özeliklerini şu şekilde belirlemiştir:

  Yazılı kelimeleri öğrenme ve hatırlamada zorluk.
  b ve d, p ve q harflerini, 6 e 9 gibi sayıları ters algılama; kelimelerdeki harfleri ya da sayıları karışık algılama, ne’yi en; 3’ü E; 12’yi 21 olarak algılamak gibi.
  Bir şeyleri okurken kelimeleri atlamak.
  Hecelerin seslerini karıştırmak ya da sessiz harflerin yerini değiştirmek, sıklıkla yazım hatası yapmak.
  Yazı yazma da zorluk.
  Gecikmiş ya da yetersiz konuşma.
  Konuşurken anlama en uygun kelimeyi seçmede zorluk.
  Yön (yukarı, aşağı gibi) ve zaman (önce, sonra, dün, yarın gibi) kavramları karıştırma
  Ellerini kullanma da hantallık ve becerisizlik ya da okunamayan el yazısı.
  Disleksili çocuklarda bu sorunların bir veya birkaçı bulunmaktadır. Bu sorunların bir tanesinin bile çocukta bulunması, çocuğa bir uzman tarafından özel eğitim gereksinimi duymasına yeterlidir.

  Disleksili Çocukların Karşılaştıkları Sorunlar

  Algısal Sorunlar; öğrenme güçlüğü olan çocuklar görsel ve işitsel algılama problemi yaşamaktadırlar. Örneğin bazı geometrik şekilleri ve harfleri birbirinden ayırt edemeye bilirken, kapı ve telefon zilini de birbirine karıştırabilirler.

  Düşünme ve Bellek Problemleri; öğrenme güçlüğü olan çocuklar işitsel ve görsel ögeleri bellekte tutma sorunu yaşayabilirler. Bu nedenden dolayı bu çocuklarda söze dayalı materyalleri hatırlamaları zor olmaktadır.

  Sosyal Uyum; öğrenme güçlüğü olan çocuklar arkadaşları tarafından oyun arkadaşı olarak tercih edilmezler ve bu nedenden dolayı duygusal bozukluk gösterirler.

 • Çocuğunuzun bu konu hakkında eğitime ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız..

 • Disleksi Öğrenme Güçlüğü Blog Yazıları

  Güncel Bloğumuzu Takip Edin!

  • Disleksili Çocukların Karşılaştıkları Sorunlar
   Algısal Sorunlar; öğrenme güçlüğü olan çocuklar görsel ve işitsel algılama problemi yaşamaktadırlar. Örneğin bazı geometrik şekilleri ve harfleri birbirinden ayırt [...]
  • Disleksi Sınıflandırılması
   Disleksi diğer bir ifade ile öğrenme güçlüğü sorunu olan çocukları 3 grupta sınıflandırabiliriz:  Disleksi (Okuma Güçlüğü)  Disgrafi (Yazma Güçlüğü)  Diskalküli [...]
  • Disleksi Nedir?
   Disleksinin sözcük anlamı “öğrenme bozukluğu”dur. Öğrenme bozukluğunun son yıllarda en çok kabul gören tanımı 1988 yılında ABD Ulusal Öğrenme Bozukluğu [...]
Konuşmaya Başla
Hızlı Görüşme Başlat
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?