Down Sendromlu Çocuklar Nasıl Gelişiyor?

Şubat 02, 2018

Down sendromlu çocuklarda bilindiği gibi 1 kromozomun fazla olması çocuğun gelişimini olumsuz etkilemektedir. Çocuklar bir yaşına kadar ilk gülücük, emekleme, kendi başına oturma, ilk adım gibi ailenin sevinçle karşılayacağı davranışlarda bulunur. Down sendromlu çocuklar ise bu davranışları daha geç bir süre de tamamlarlar. Bu nedenden dolayı ailenin hayal kırıklığına uğramaması gerekir. Çünkü bu davranışları bir yaşına kadar yapmaması hiç yapamayacağı anlamına gelmez.

Down sendromlu çocuğun gelişimi genetik faktörlerin yanı sıra çevresel faktörlere de bağlıdır. Çünkü çocuk çevresini keşfetmek, oyun oynamak, öğrenmek ister. Bu nedenle ailenin çocuk ile ilgilenmesi ve vakit geçirmesi çocuğu mutlu eder. Aile içi yardımın dışında uzman kişiler tarafından rehabilitasyon merkezlerinin de yardımı oldukça önemli ve büyüktür. Tüm bunlar çocuğun gelişimi için son derece yararlıdır.

Down sendromlu çocuklara erken yaşlarda, çocuğun gelişimi için destekleme programı oldukça önemlidir. Bu program sayesinde çoğu şeyi daha erken öğrenebilmektedirler. Gayet güzel sonuçlar veren bu programlar uygulanırken zorlama bir yaklaşım ile değil, sevgi ile çocuğa yaklaşmak gerekmektedir. Her çocuğun kendi başına bir kişilik olduğunu unutmamak gerekir. Down sendromlu çocuklar her ne kadar birbirine benzese de her biri farklı yeteneklere ve özelliklere sahiptir bireylerdir.

Down sendromlu çocukların çok fazla oyuncağa gereksinimi yoktur. Kendini daha iyi ifade edebileceği ve algısını kolaylaştırabilecek resimli kitaplar, oyuncaklar, çocuk şarkıları onlar için doğru seçimlerdir. Down sendromlu çocuklar da diğer çocuklar gibi arkadaşları ile oynamaktan mutlu olurlar.

Bir yorum yaz

Yorumunuzu yazın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılar
En Çok Okunanlar
Son Yazılar
Çok Okunanlar
Konuşmaya Başla
Hızlı Görüşme Başlat
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?