Engellilere Sağlanan Haklar Nelerdir?

Nisan 29, 2018

Engellilere Sağlanan Haklar Nelerdir? Devletin engellilere vermiş olduğu bir takım haklar vardır. Bu hakların alınabilmesi içinde bir takım şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Sosyal bir devlet olmanın gerekliliklerinden bir tanesi de vatandaşların hayat standartlarını yükseltmek dolayısıyla engellilerin hayatlarını daha kolay idame ettirebilmeleri için önlerinde bulunan engellerinde ortadan kaldırılmış olması gerekiyor. Bu makalemizde bizde buradan kaynakla engellilere verilen haklara değinmek istedik.

Engelli Araç İndirimi

Engelliler için yapılan düzenlemelerden birisi araç vergi indirimleri konusunda. Bunun için engel oranının % 90’ın üzeri ve ağır engelli olması gerekli.

Erken Emeklilik

Engelli vatandaşlar sigortalı olarak bir işte çalışabilir ya da isteğe bağlı olarak kendi sigortalarını yatırabilirler. Bu durumda engel oranına göre erken emeklilik hakkından yararlanabilirler.

2022 Engelli Aylığı

Adının 2022 olmasının nedeni kanunun maddesinden gelmektedir. Bu aylık engelli kişilere üçer aylık dönemlerde verilmektedir. Sosyal yardım olarak bilinen bir maaş türüdür ve çalışamayan engellilere verilir.

Evde Bakım Maaşı

Evde bakım maaşı engellinin kendisine değil ona bakmakla yükümlü olan kişilere verilir. Her ay ödenir ve engel oranının da ağır engelli % 40’ın üzerinde olması gerekir. Engelli vasisi ya da velisi bu haktan nasıl faydalanır merak ediyorsanız Evde Bakım Maaşı Nasıl alınır? Haberimizi okuyabilirsiniz.

Vergi İndirimi

Vergi indiriminden çalışan bir engelli ya da ona bakmakla mükellef olan kişiler faydalanabilir. Bu kişilerin maaşlarında vergi indirimi yapılır. Özellikle emlak vergisi, su vergisi, internet ve telefon gibi indirimler bunun için bahsedilebilir.

Ücretsiz Ulaşım

Engellilerin ulaşımda bazı şehirlerde ücretsiz olarak seyahat edebilir, havayolu ve tren gibi toplu taşıma araçlarında indirim alabilir.

Engelli Annesinin Emekliliği

Devlet engellilerin annelerinin çalışması durumunda beş yıl erken emeklilik hakkı tanımıştır.

Engelli Çocuklara Bez Yardımı

Devlet Engelli 2 yaş ve üzeri Çocuklara bez yardımı yapmaktadır.

Bir yorum yaz

Yorumunuzu yazın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşmaya Başla
Hızlı Görüşme Başlat
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?