Gelişim Geriliği Destek Programı

 • Gelişim Geriliği Nedir?

  Çocuğun gelişiminin olması gereken zamandan daha geç tamamlanması gelişim geriliği olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda gelişim geriliği farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu durum hem biyolojik nedenler hem de çevresel şartlardan kaynaklı nedenlerdir. Erken teşhis ile çocuktaki gelişim geriliğinin önüne geçilebilir.

  Gelişim Geriliği Nasıl Teşhis Edilir?

  Çocuğun gelişiminin olması gereken zamandan daha geç tamamlanması gelişim geriliği olarak tanımlanmaktadır. Aileler çocuktaki gelişim geriliğini genellikle fark etmezler çünkü çocuğun zamanında yaşıtları ile birlikte öğrenemediği bilgileri büyüdükçe öğrenebileceğini düşünürler. Ancak bu şekilde düşünerek daha fazla zaman geçecek ve gelişim geriliği daha ciddi bir boyuta ulaşacaktır.

  Çocuktaki gelişim geriliğini fark edebilecek kişiler en yakınları yani ailelerdir. Ancak bu durumu farkına varmak kolay değildir. Aslında gelişim geriliği anlamak her ne kadar daha da zor olsa bile bebekken bile fark edilebilir. Bebek sekiz aylık iken anne veya babasını hala tanımıyorsa, bir yaşını geçtiğinde göz teması kuramıyor veya adı ile seslenildiğinde bakmıyorsa bu durumda gelişim geriliği şüphesi ile bir uzmandan yardım alınmalıdır. Aile bu durumları görmese bile kontrol amaçlı belirli aralıklarla bebeğinin bir uzman kontrolünden geçmesi konusunda dikkat etmelidir. Uzman kontrolleri erken tanı konulabilmesi için oldukça önemlidir.

 • Çocuğunuzun bu konu hakkında eğitime ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız..

 • Gelişim Geriliği Blog Yazıları

  Güncel Bloğumuzu Takip Edin!

Konuşmaya Başla
Hızlı Görüşme Başlat
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?