Hamilelik Döneminde Yapılacak Egzersizler

Aralık 21, 2018

Egzersiz hayatımız boyunca sağlığımız için düzenli olarak yapmamız gereken bir gerekliliktir. Hamilelik durumu egzersiz yapmamaya veya ara vermeye sebep değildir. Belli başlı kriterleri göz önünde bulundurarak ve dikkat ederek egzersiz yapmak hamilelik sürecinde size bazı konularda pozitif değer katacaktır.

Hamilelik süreci psikolojik olarak çok etkin bir dönemdir. Bu dönem durağan geçtiği için psikolojik anlamda daralan anne adayları kendilerine özel olarak hazırladıkları egzersiz programlarıyla meşgale edinebilirler. Ayrıca bu sayede belli bir oranda kilo alacakları için daha dinç bir vücuda sahip olacaklar ve doğum sonrası bu kiloları vermekte egzersiz yapmayanlara göre daha kolay olacaktır.

SPOR AKTİVİTELERİNİN DEVAMLILIĞI

Hamilelik süresince görülen birtakım rahatsızlıkları da bu tarz spor aktivitelerinin azalttığı kanıtlanmış ve uzmanlar tarafından önerilen bir gerçektir. Örneğin varis, basur, bacak kaslarında zayıflama ve ağrı, sık sık oluşan bel ağrıları gibi. Her anne adayı egzersiz yapabilir. Ancak her anne adayı aynı egzersiz programını yapamaz. Bu hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için çok büyük risk taşır. Bazı kadınlar normal hayatlarını spor yaparak sürdürürler, bazı kadınlar ise belki yaşam şartlarından dolayı spora meyilli değildirler. Kimilerinin birtakım engellerden dolayı spor yapmadığı, yapamadığı görülür. Uzman bir doktor tarafından çıkarılacak bir egzersiz programına uymanız kesinlikle tavsiye edilir. Eğer kendiniz bir egzersiz programı çıkarırsanız kendinize göre ağır gelebilecek bir hareketi yapmanız kötü sonuçlara yol açabilir.

Hamilelik dönemi için uygun egzersizler

DOKTORUNUZA DANIŞMALISINIZ

Hamilelik döneminde egzersiz yapmanın ilk kuralı doktorunuzun onayından geçmektedir. Doktorunuz duruma göre çeşitli risk faktörlerini göz önüne alarak size egzersiz konusunda kısıtlamalar koyabilir. Bu kısıtlamalara kesinlikle uymalısınız. Egzersizin amacının daha dinç kalmak olduğunun farkına varmalıdır anne adayı.

HAMİLELERDE KİLO KONTROL

Hamilelik döneminde kilo almak kaçınılmazdır. Bunun önüne geçmek sağlıklı bir hamilelikte mümkün değildir. Egzersizler düzenli olarak yapılmadığı sürece hiçbir sonuç vermeyecektir. Aksine boşluk buldukça yapılan egzersiz size kas ve eklem ağrısı olarak geri gelir. Haftanın 5 günü kendinizi fazla yormadan 20 şer dakika yapacağınız egzersiz programı sizi dinç tutarak daha dengeli bir hale getirecektir. Hamilelere özel egzersiz programı uygularken zaten dikkat etmeniz gereken beslenmenize daha da özen göstermeniz gerekir. Zira enerji harcayacağınız için daha çok yeme isteği duyacaksınız. Fakat unutmayın ki yediğinizi yakacaksınız. Hareketleri yaptığınız sırada konuşmanızda aksamalar tıkanmalar oluyorsa bu vücudunuzun yorgun düştüğü anlamına gelmektedir. Ve o noktadan sonra devam etmek size bir fayda sağlamayacaktır. Aynı zamanda en çok dikkat etmeniz gereken şey vücut ısınızdır.

HAMİLE KADINLAR İÇİN YOGA

Giyiminiz spora uygun olmalıdır ve vücudu çok terleten ve ısıyı tutan elbiselerden kaçınılmalıdır. Vücut ısınız 38,5 civarlarından yukarıya çıkarsa bu ısı bebeğe zarar verebilir. Yanınızda vücut ısınızı kontrol altında tutmak amacıyla bir ateş ölçer yani termometre bulundurmanız ve kesinlikle yalnız olmamanız gerekiyor. Olası bir aksilik yaşanması durumunda size yardım edebilecek birinin zaten kesinlikle sizi tek bırakmaması önemli bir husus.

EŞİNİZDEN DESTEK ALIN

Egzersiz sırasında eşinizle beraber olmanız ve egzersizleri birlikte yapmanız fiziksel olduğu kadar psikolojik anlamda da sizi dinç tutacaktır. Yatar pozisyondan kalkarken ani hareketler yapmaktan kaçınmalı ve egzersiz sırasında tıkanma, kas uyuşması, bebekten gelen tepkimelerde kesilme, solunum problemi, halsizleşme, bel ağrısı, karın ağrısı, bulantı gibi durumlar görüldüğünde egzersizin derhal bırakılarak istirahate çekilmeyi ihmal etmeyin. Tekrar hatırlatmakta fayda var. Bu egzersizler sizin hamilelik süresince kilo almanızı engellemek için değil daha dinç ve formda kalmanızı sağlayacaktır.

Bir yorum yaz

Yorumunuzu yazın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşmaya Başla
Hızlı Görüşme Başlat
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?