Küçük Yaştaki Çocuklarda Gelişim Eksikliğini Erken Dönemde Farketmek Hastalıklarla Mücadele Açısından Önemli Bir Etkendir

Ekim 11, 2019
Küçük yaştaki çocuklarda gelişim eksikliğini erken dönemde farketmek hastalıklarla mücadele açısından önemli bir etkendir.
Çocuklarda Gelişim Geriliğinin Belirtileri Nelerdir? Aileler Hangi Durumlarda Pedagoga Başvurmalıdır?
Çocuğunuzda Gelişim Geriliği Olabilir! Bebekler gelişim sürecinde çeşitli nedenlerden dolayı gelişim geriliği yaşayabilir. Bu durum biyolojik nedenlerden kaynaklanabileceği gibi çoğu zaman da çevresel şartların yetersizliğinden kaynaklanabilir. Biyolojik nedenlerin çocuğu zaman tedavisi yoktur veya en iyi hale getirmek için yoğun bir eğitsel programla şartlar iyileştirilebilinir.
Fakat biyolojik bir nedene bağlı olmadan sadece çevresindeki şartların yetersizliğinden dolayı da çocukta gelişim geriliği yaşayabilir. Bu durum da yapılabilecek çok şey vardır tabi ki erken teşhis konulursa. Çünkü bu durum anne babanın ve çocuğun bakımıyla sorumlu kişinin çocuğuna yeterince uyarıcı, sağlıklı, zengin bir çevre sunmayışından kaynaklanır. Çocuk çeşitli nedenlerden dolayı bilinçsizce ihmal edilmiştir. Örneğin dışarı sık çıkmadan, bir yetişkin eşliğinde dört duvar arasında büyümek zorunda kalmıştır. Onla ilgilenen, oynayan yoktur.
Özellikle çalışan anne babalarda çocuğun akşama kadar bakıcıyla bir etkinlik yapmadan ve dışarı çıkmadan yalnız kalması, arkadaşlarıyla yeterince oynaması bunların nedenlerinden biridir. Bebeğin gelişim döneminde sadece yeme içime, uyku ihtiyacı yoktur. Arkadaşlarına, onunla ilgilenen sosyal bir çevreye, oyuna ihtiyacı vardır. Çocuk yaşıtlarıyla, yetişkinlerle oyun oynayarak öğrenir, büyür, gelişir. Eğer çocuk bu olmazsa olmaz şartlardan mahrum büyürse, gelişim geriliği kaçınılmazdır.
Yorum Yaz
Çocuklarda Gelişim Geriliği Nedir Nasıl Anlaşılır?

Yorumunu bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir