Uzmanlardan Teknoloji Hakkında Ebeveynlere Uyarı!

Haziran 30, 2019

Uzman Klinik Psikolog Dila Özçelik, ebeveynlerin yeni derdi olan çocuklarda fazla mobil cihaz kullanımına karşı uyardı. Özçelik, cihaz kullanım süresinin yaşla paralel olduğunu göstererek, “8 yaşındaki bir çocuğun özellikle yaz tatilinde günde optimum yarım saat kadar mobil cihaz kullanımı uygun olarak düşünülebilir” dedi.

“Tablet, telefon gibi cihazları bir çocuğun 3 yaşından önce eline hiç almaması gerekirken, 8 yaşındaki bir çocuğun özellikle yaz tatilinde günde yarım saat kadar mobil cihaz kullanımı uygun olarak düşünülebilir” diyen Özçelik, şunları da söyledi:

“Aşırı kullanım çıtası yaş ile doğru orantılı olarak değişim gösterir. Bununla birlikte çocuğun mobil cihazlara karşı normalden fazla düşkün olduğunu anlayabileceğimiz en net durum, çocuğun etrafta başka uyarıcıların var olması durumunda yine de cihazla zamanını tüketiyor olmasıdır. Çocuk, başka çocuklarla sosyalleşmek, etraftaki canlı-cansız kendisine yeni gelen nesneleri incelemek, değişen çevre koşullarına ilgi göstermek yerine cihazla ilgileniyor ve bunu uzun süre devam ettiriyorsa, mobil cihazın çocuğa zarar vermeye başladığını söylemek yanlış olmaz.”

Aileler ne yapmalı?

Çocuklarda mobil cihaz kullanımının kontrolü konusunda ebeveynlerle önerilerini paylaşan Uzman Klinik Psikolog Dila Özçelik, “Öncelikle en büyük sorunun elinden telefonu düşürmeyen ebeveynin, çocuktan cihazı sakınmaya çalışması olduğunu söyleyebiliriz. Eğer ebeveyn sürekli olarak bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazlarla uğraşıyorsa, çocuktan aksini beklemek mümkün değil. Burada ebeveyne düşen ilk görev, önce kendi kullanımını kısıtlamak ardından çocuğun kullanımını kontrol etmek olmalıdır.  Bununla birlikte ebeveynin kendi isteğine göre çocuğun sınırlarını esnetip daraltmaması da önem taşımaktadır.

Bir yorum yaz

Yorumunuzu yazın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşmaya Başla
Hızlı Görüşme Başlat
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?